Homályos látás esetén a látott dolgok nem tűnnek élesnek és tisztának. Egyszerre tapasztalhatja mindkét szemen vagy csak az egyiken, attól függően, hogy mi okozza. Előfordulhat, hogy minden, amit lát, homályos lesz, míg néha csak a látómező egy része ködös. Bizonyos szemészeti állapotok hirtelen fellépő homályosságot okoznak. A tünet fennállása esetén hunyorítással válhatnak élesebbé a dolgok.
A látás elhomályosodása mellett más tünetek is jelentkezhetnek, például fejfájás, fényérzékenység vagy vörös, irritált szem. Az elmosódott látás a leggyakoribb látással kapcsolatos panasz, amellyel az emberek szemészhez fordulnak.
Bármi is áll a látás megváltozásának hátterében, megnehezítheti a munkát, és megnehezítheti az olyan dolgok élvezetét, mint az olvasás, a vezetés vagy a tévénézés.
Mi okozza a homályos látást?
Számos oka lehet, okozhatják olyan szembetegségek és szemészeti állapotok, mint például:
- A látás fókuszálásának nehézségei, például rövidlátás vagy távollátás esetén
A fénytörési hibák a homályos látás leggyakoribb okai. Ezeket az állapotokat gyakran szemüveggel, kontaktlencsével vagy műtéttel lehet korrigálni.
- Astigmia (amikor a szem felszíne nem megfelelően görbül)
Igen gyakori látáshiba, leggyakoribb tünete az elmosódott látás, fejfájás és a szem gyors elfáradása. Cilinderes szemüveggel vagy kontaktlencsével, és lézeres szemműtéttel kezelhető.
- Presbyopia
Az öregszeműség szintén egy fénytörési hiba, ami a legtöbb embert 45 éves kor után érinti. Nehézzé válik a fókuszálás a közeli dolgokra, a közeli látás homályos lesz, megnehezítve a könyvek, magazinok vagy étlapok olvasását. Más fénytörési hibákhoz hasonlóan olvasószemüveg, kontaktlencse, vagy lézeres szemműtét is segíthet abban, hogy jobban lásson.
- Száraz szem szindróma
A homályos látás gyakori oka lehet a szemszárazság. A szem szárazsága a könnyfilm károsodásával függ össze, viszkető, égő érzéssel és szemfájdalommal jár. A kezelés magában foglalja a műkönnyek használatát, vagy villanófényes terápiát.
- Szürkehályog
A szürkehályog (cataracta) a szemlencsék elhomályosodásával járó szembetegség, mely kizárólag műtéti úton, műlencse beültetéssel orvosolható. Leggyakoribb tünete a homályos, tompa látás, a színek elhalványulása.
- Zöldhályog
Glaukóma esetén a megemelkedett szemnyomás károsítja a látóideget. Akut glaukómás roham esetén hirtelen látásromlás, homályos látás jelentkezik, mely esetén azonnal szemész szakorvos kell fordulni.
- Időskori makula degeneráció
A szemfenéki meszesedés (az éles látás helyét érintő betegség) fokozatos vagy hirtelen látársomlát okoz, főként az 50 évesnél idősebbeknél.
- A retinával kapcsolatos problémák, mint például a diabéteszes retinopátia
A diabéteszes retinopátia bárkit érinthet, aki cukorbeteg. Az állapot akár teljes látásvesztést is okozhat.
- Szemfertőzések
Az egyik leggyakoribb szemfertőzés a kötőhártya gyulladás, ami a kötőhártya fertőzése vagy allergiás reakció miatt alakul ki. Vörös, égő, viszkető szemekkel, duzzadt szemhájakkal és elmosódott látással jár.
Az uvetis (szem gyulladásos megbetegedése) szintén okozhatják a szem égését, vörösségét, és látás homályosságát.
A szaruhártya gyulladását, a keratitist általában fertőzés okozza. Ha túl sokáig használ egy pár kontaktlencsét, újrahasználja a szennyezett kontaktlencsét, vagy kontaktlencsében alszik, az növeli ennek kockázatát.
- A szem sérülése
- A szaruhártya károsodása
Homályos látást okozhatnak az alábbi betegségek is:
- cukorbetegség
- migrén
- stroke
- fejsérülés
- alacsony vércukorszint
- magas vérnyomás
- pikkelysömör (bőrbetegség, amely néha a szemet is érintheti)
- sclerosis multiplex
- agydaganat
- Parkinson-kór
Néha bizonyos gyógyszerek mellékhatása is lehet.
Míg a homályos látás gyakran fokozatosan romlik, vannak olyan állapotok, amelyek miatt a homályos látás hirtelen alakul ki. Az ilyen típusú állapotok orvosi vészhelyzetek, ilyen például a retinaleválás, akut glaukómás roham, stroke vagy agyrázkódás. Azonnal orvosi segítséget kell kérnie, ha látása gyorsan homályossá válik és/vagy hirtelen látásvesztés jelentkezik.
Hogyan diagnosztizálják és kezelik a homályos látást?
A szemészorvos először kérdéseket tehet fel személyes kórtörténetéről („Mikor kezdte először észrevenni a homályos látást?”, „Mitől romlik vagy javul a homályos látás?”, valamint a családban előforduló szembetegségekről is. Különböző szemvizsgálatok (réslámpás vizsgálat, szemnyomás mérés, fénytörési vizsgálat stb.) és a szem fizikai vizsgálata segítségével diagnosztizálhatja, hogy mi áll pontosan a kellemetlen tünet mögött.
A kezelés a kiváltó ok függvényében történhet szemcseppel, terápiás kezelésekkel, szemüveggel, műtéttel vagy az alapbetegség kezelésére szolgáló gyógyszerrel.
Megelőzhető a látás homályossá válása?
Nagyon fontos, hogy vigyázzon a szemére, ezért 2 évente rendszeresen járjon szemészeti ellenőrzésre, különösen akkor, ha a családjában valakinek a kórtörténetében már előfordult súlyosabb szembetegség. Bár nem lehet az összes kiváltó okot megakadályozni, a szemünk ápolása érdekében tett lépésekkel megelőzhetjük az életmóddal összefüggő okokat.
Íme néhány tipp az egészséges látáshoz:
- Védje szemét az UV-fénytől széles spektrumú védelmet nyújtó napszemüveg és kalap viselésével.
- Védje szemét a sérülésektől védőszemüveg használatával, különösen, ha veszélyes munkát végez.
- Az egészséges életmód és a dohányzásról való leszokás szintén védi a szemét.
- Fogyasszon A vitaminban gazdag ételeket, mint például sárgarépa, édesburgonya, máj
- A fertőzésveszély csökkentése érdekében mosson kezet a kontaktlencse fel- és levétele előtt.
- Különösen fontos, hogy vigyázzon a szemére, ha cukorbeteg. Fontos, hogy folyamatos ellenőrzés alatt tartsa vércukorszintjét, és gondoskodjon arról, hogy vérnyomása és koleszterinszintje megfelelő legyen.
Ne feledje, hogy a hirtelen fellépő homályos látás vészhelyzetet jelent, és azonnal orvosi segítséget kell kérnie.