Presbyopia (Öregszeműség)
Tünetek:
Olvasnivaló távolabb tartása, szemfáradtság, homályos látásDiagnosztikai módszer:
SzemvizsgálatKezelés:
Szemüveg, kontaktlencse, lézeres szemműtét, látásjavító lencseműtétMi az a presbyopia?
A presbyopia egy olyan fénytörési hiba, amely megnehezíti a középkorú és idősebb felnőttek számára a közeli látást. Ez azért következik be, mert a szem alkalmazkodóképessége jelentősen csökken. A jelenség oka, hogy a szemlencse elveszíti rugalmasságát és a közeli és távoli tárgyak nézésekor képtelen megváltoztatni az alakját, ezért közelre és távolra más-más dioptriájú kiegészítő szemüvegre lehet szükség. Társulhat rövidlátással, távollátással vagy asztigmatizmussal együtt is jelentkezhet.

Mik a presbyopia tünetei?
A presbyopia tünetei a következők:
- Problémák a közeli látással
- Az olvasnivalókat távolabb kell tartani, hogy megfelelően tudjon fókuszálni rá
- Nehézség az apró betűk olvasásában
- A szem megerőltetése, szemfáradtság vagy fejfájás
- Több fényigény olvasáshoz, közeli munkavégzéshez
- Hunyorgás
Az öregszeműség az életkor előrehaladtával rosszabbodik, de általában 65 éves kor után már nem romlik. Ha elmúlt 40 éves és a presbyopia tüneteit tapasztalja, konzultáljon szemészorvosával.
Mi okozza az öregszeműséget?
A lencse a szem belsejében, az írisz mögött helyezkedik el. Azért változtatja alakját, hogy a fényt a retinára fókuszálja, és éles képet lásson. Fiatal korában a lencse lágy és rugalmas, könnyen változtatja alakját. Ez lehetővé teszi, hogy a közeli és távoli tárgyakra egyaránt fókuszálhasson. 40 éves kor után a lencse merevebbé válik, nem tudja olyan könnyen változtatni az alakját. Ez megnehezíti az olvasást, a tű befűzését vagy más közeli látást igénylő tevékenységek elvégzését.
A presbyopiát okozó természetes öregedési folyamatot nem lehet megállítani vagy visszafordítani. A presbyopia azonban szemüveggel, kontaktlencsével vagy műtéttel korrigálható.
Hogyan kezelhető az öregszeműség?
A meggyengült látáson számos módszerrel lehet segíteni. A legelterjedtebb módszer az közeli látást segítő olvasószemüveg használata. Az olvasószemüveg segít korrigálni a közeli látásproblémákat azáltal, hogy a fényt fókuszálja. Vény nélkül is megvásárolható, de a szemvizsgálat során meg kell állapítani, hogy milyen erősségű olvasószemüvegre van szüksége.
Ha már visel szemüveget más látásproblémák miatt, bifokális, trifokális vagy multifokális szemüveg jelentheti a megoldást. A multifokális szemüveg, szemüveg cserélgetés nélkül biztosítja az éles látást közelre és távolra, vagy akár köztes távolságra egyaránt.
Vannak, akik a szemüveg helyett inkább kontaktlencsét viselnek. Többféle kontaktlencse létezik, amelyek segítenek a presbyopián:
- Bifokális kontaktlencsék
A bifokális kontaktlencsék mindkét kontaktlencsén távoli és közeli korrekciót biztosítanak.
- Monovision illesztéssel alkalmazott kontaktlencsék.
Ezek az egyik szemet a távoli látásra, a másikat pedig a közeli látásra korrigálják. A monovision lencsékhez alkalmazkodni kell, és az agyat be kell tanítani az ilyen látásra.
- Multifokális kontaktlencsék.
Ezek a lencsék több, különböző erősségűre beállított gyűrűvel vagy zónával rendelkeznek. Ezzel a kialakítással valójában egyszerre használja a közeli és a távoli látást. Az agya azonban megtanulja, hogy automatikusan válassza ki a megfelelő fókuszt ahhoz, amit látni szeretne.
A szemüvegviselés kényelmetlen lehet például azok számára, akik aktív életmódot folytatnak és gyakran sportolnak, a kontaktlencse használata pedig sokaknak körülményes és bonyolult. Ma már léteznek olyan gyors és fájdalommentes műtéti eljárások, amely segítségével megszabadulhat az öregszeműség okozta kellemetlen panaszoktól. A lézeres olvasószemüveg kezelés során a szemészorvos lézer segítségével átformálja a szaruhártyát, hogy az egyik szemen tisztán lásson távolra, a másikon pedig közelre. Kiváló alternatíva lehet a látásjavító lencsecsere műtét is, különösen akkor, ha már a szürkehályog kezdeti jelei is mutatkoznak.