CROSS-LINKING KEZELÉS

Forradalmi áttörés a
keratoconus kezelésében

A cross-linking kezelés az egyetlen elérhető eljárás a keratoconus súlyosbodásának megállítására

Modern
diagnosztikai
eszközök

Gyors és
fájdalommentes

Tapasztalt
szakorvosok

Mi a keratoconus?

A keratoconus egy progresszív szembetegség, amely jelentős hatással van az érintettek életminőségére. Ez a kóros állapot a szaruhártya elvékonyodását és kúpos alakúvá válását okozza, ami látászavarokat eredményez.

A keratoconus kezelése az utóbbi években jelentős fejlődésen ment keresztül, és a cross-linking kezelés forradalmasította a betegség kezelését.

A keratoconus tünetei

Korai tünetek

A keratoconus kezdeti szakaszában a betegek általában enyhe látásromlást tapasztalnak. Ez gyakran homályos látásként vagy a látás minőségének fokozatos csökkenéseként jelentkezik. Sokan ilyenkor fordulnak először szemészhez vagy optometristához, hogy új szemüveget vagy kontaktlencsét írjanak fel számukra. A korai tünetek között szerepelhet a fényérzékenység növekedése és a vakító fényre való fokozott érzékenység is, ami különösen éjszakai vezetés során okozhat problémákat. Ebben a stádiumban a látásélesség még korrigálható szemüveggel vagy lágy kontaktlencsével, bár a páciens gyakran tapasztalhatja, hogy a korrekció nem tökéletes, és a látás minősége gyorsan romolhat. Jellemző tünet lehet még a szemüveg dioptriájának gyakori változtatásának szükségessége.

Előrehaladott állapot jelei

Ahogy a keratoconus előrehalad, a tünetek súlyosbodnak. A látás tovább romlik, és olyan mértékű lehet, hogy már szemüveggel sem korrigálható megfelelően. A betegek gyakran tapasztalnak torz látást, szellemképes látást és hunyorgást. A kontraszt-érzékenység csökkenése is jellemző, ami különösen gyenge fényviszonyok között okoz problémát. Előrehaladott esetekben a szaruhártya alakváltozása már szabad szemmel is láthatóvá válhat. Emellett a betegek fokozott szemfáradtságot, szemviszketést és fénykerülést tapasztalhatnak.

Diagnosztikai módszerek

A keratoconus diagnózisának felállításához a legfontosabb eszköz a szaruhártya topográfia, amely részletes képet ad a szaruhártya alakjáról és görbületéről. Szemészetünkön alkalmazott Orbscan topográf képes mikrométer pontossággal kimutatni a görbületi eltéréseket és az aszimmetriát, ami kulcsfontosságú a keratoconus korai felismerésében.

A réslámpás vizsgálat során az orvos speciális jeleket kereshet, melyek a betegség előrehaladottabb stádiumaiban válnak láthatóvá. A keratometria segítségével mérhető a szaruhártya görbülete, ami szintén fontos információt nyújt a diagnózis felállításához.

A modern diagnosztikai eszközök, mint az optikai koherencia tomográfia (OCT), lehetővé teszik a szaruhártya elülső és hátulsó felszínének egyidejű vizsgálatát, valamint a szaruhártya vastagságának pontos mérését. Ezek az eszközök különösen fontosak a keratoconus korai stádiumainak felismerésében és a progresszió nyomon követésében.

A diagnózis felállításakor a szemész szakorvos figyelembe veszi a páciens kórtörténetét, a családi anamnézist és a szubjektív panaszokat is. A keratoconus gyakran családi halmozódást mutat, így a családi előfordulás növeli a betegség gyanúját. A keratoconus diagnózisa nem mindig egyszerű, különösen a korai stádiumokban. A betegség lassan halad előre, és a tünetek kezdetben enyhék lehetnek.

Kulcsfontosságú a rendszeres szemészeti vizsgálat, különösen azoknál, akiknél fennáll a betegség kockázata vagy családban előfordul.

Keratoconus kezelése cross-linking eljárással

A cross-linking kezelés (CLX) egy olyan eljárás, amelynek célja a szaruhártya gyengeségének megelőzése. Ez a kezelés forradalmi áttörést jelent a keratoconus kezelésében, jelenleg az egyetlen elérhető kezelés, amely képes megállítani a szembetegség súlyosbodását. Az eljárás során ultraibolya fényt (UVA) és riboflavin (B2-vitamin) szemcseppeket használnak a szaruhártya fehérjeszálainak megmerevítésére, azaz „keresztkötésére”. Ez a megerősítés megakadályozza a szaruhártya további elvékonyodását és deformálódását.

Ez az innovatív módszer számos előnnyel rendelkezik, amelyek jelentősen javíthatják a betegek életminőségét és látását, de legfőbb célja: a betegség előrehaladásának megállítása.

Ha időben diagnosztizálják és kezelik a keratoconust, jó esély van arra, hogy az eljárás megállítsa a betegség előrehaladását, valamint a legtöbb esetben lehetővé teszi a szaruhártya-átültetés elkerülését vagy késleltetését.

A kezelés sok esetben javíthatja is a látást. A javulás általában fokozatosan jelentkezik a kezelést követő hónapokban, ahogy a szaruhártya stabilizálódik és erősödik. A látásjavulás mértéke egyénenként változó lehet.

A kezelés hatékonysága függ a betegség stádiumától és egyéni tényezőktől, ezért minden esetben személyre szabott orvosi konzultáció szükséges a legjobb kezelési stratégia meghatározásához. Szeme egészségének megőrzéséhez fontos lépés az olyan állapotok korai felismerése, mint a szürkehályog, a zöldhályog és a makuladegeneráció. Ha általános betegségre utaló jelet észlelünk, mint például cukorbetegség vagy magas vérnyomás, ekkor mielőbbi kezelés szükséges, mert kezeletlen esetekben súlyosabb szemészeti problémák is kialakulhatnak.

Hogyan zajlik a cross-linking kezelés?

A kezelés előtt a szem felszínét fertőtlenítő oldattal megtisztítjuk, majd szemcseppekkel elérzéstelenítjük, így a kezelés alatt nem érez fájdalmat. A kezelés fekvő helyzetben történik. A szemhéj nyitva tartására egy kis szemhéjcsipeszt használunk.

A szaruhártya hámrétegét óvatosan eltávolítjuk, miután egy olyan oldatot használunk, amely segít fellazítani a szaruhártya felszínét. Ez lehetővé teszi, hogy a riboflavin (B-vitamin) cseppek beszívódjanak a szaruhártya kollagén rostjai közé. A kezelés során további helyi érzéstelenítő cseppeket használunk, hogy a szem érzéstelenítve maradjon.

Ezt követően 6 csepp Riboflavin szemcseppet cseppentünk a szaruhártyára, majd az ultraibolya (UVA) fénnyel megvilágítjuk kb. 30 percig.

A kezelés után egy speciális kontaktlencsét helyezünk a szemre, amely elősegíti a gyógyulást és csökkenti a kellemetlen érzést. Ez a védőlencse általában egy hétig marad a szemen, amíg a szaruhártya felső hámrétege regenerálódik. Egy rövid pihenés és az otthoni utógondozás megbeszélését követően kísérővel távozhat is.

A kezelést követően

A cross-linking kezelés után kulcsfontosságú az azonnali utógondozás. A kezelőorvos helyi antibiotikumos és gyulladáscsökkentő szemcseppeket ír fel, amelyeket rendszeresen kell alkalmazni a fertőzések megelőzése és a gyógyulási folyamat támogatása érdekében.

A kezelés utáni első napokban a betegek enyhe fájdalmat, égő érzést és fokozott fényérzékenységet tapasztalhatnak. Ezek a tünetek általában átmenetiek, és a megfelelő utógondozással enyhíthetők. Fontos, hogy a betegek tartsák be az orvos utasításait, és ne dörzsöljék a szemüket legalább öt napig a beavatkozás után. A zuhanyozás és fürdés megengedett, de ügyelni kell arra, hogy ne kerüljön víz közvetlenül a szembe.

Árak

Keratoconus Cross-linking kezelése UV-X fénnyel

140.000 Ft

Jelentkezem

"*" a kötelező mezőket jelöli

** Hozzájárulásomat bármikor jogosult vagyok visszavonni.

Hidden
Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.

Gyakori kérdések

Hogyan készüljek fel a keratocunus cross-linking kezelésre?

A kezelés előtt egyen és igyon a szokásos módon.           
Viseljen kényelmes, bő ruházatot.
Gondoskodjon róla, hogy a kezelés után legyen valaki, aki hazaviszi.
A cross-linking kezelés előtt egy nappal vegye ki a kontaktlencséjét, hacsak nem kérik, hogy korábban tegye már meg.
Kérjen meg valakit, hogy segítsen Önnek a kezelés után a szemcseppek beadásában, ha a beavatkozás az egyetlen jól látó szemén vagy mindkét szemén történik. A kezelést követő első három napban a látása nagyon homályos lesz a kezelt szemén.
Tervezzen legalább egy hét (ideális esetben két hét) szabadságot a kezelés után.

Mire számíthatok a cross-linking kezelés utáni napokban?

Az első három napban kellemetlen érzésre, szemfájdalomra, szúró, viszkető érzésre, fényérzékenységre számíthat. A tünetek fokozatosan, napról napra enyhülnek. A látása homályos lesz, 7-14 nap mire a kezelés előtti látóélesség visszaáll.
A fájdalomcsillapítók rendszeres szedése segít a kellemetlenség enyhítésében. Fontos, hogy a szemcseppet rendszeresen, az előírtaknak megfelelően alkalmazza.
Kerülje el, hogy zuhanyzás során, víz kerüljön a szemébe. Sportolhat, de ne ússzon, amíg a szemfelszíne meg nem gyógyult (általában két hét múlva). A beavatkozás után ne dörzsölje a szemét, mert ez ronthat a keratoconus állapotán. A fertőzések megelőzése érdekében a szemkörnyéki kozmetikumok használatát is kerülni kell legalább két hétig, vagy az orvos utasításáig.

Mikor térhetek vissza a normál kerékvágásba, vezethetek, dolgozhatok?

Legalább egy hetet kell kihagynia a munkából, amíg a felszíni gyógyulás nagy része megtörténik. Két hétre kell törekednie, ha munkája sok számítógépes munkát igényel, és a kezelés a jobban látó szemén történik.
A tévénézés vagy a számítógép használata nem károsítja a szemét, de lehet, hogy a kezdeti időszakban kényelmesebbnek találja, ha csukott szemmel pihen.
A látását a beavatkozást követően körülbelül két héttel a szemészeten ellenőrizzük, hogy megerősítsük, hogy látása elég jó-e a vezetéshez.
A kontaktlencsék viselése biztonságosan elkezdhető, amint a hám gyógyult, általában két hét múlva. Ezt a kezelést követő első kontroll alkalmával megfogjuk erősíteni.
Ha szemüveget visel, a legjobb, ha a kezelés után legalább három hónapot vár, hogy megnézze, szükség van-e a szemüveg dioptriájának frissítésére.

Biztonságos-e a cross-linking kezelés?

Bár a kezelés általában biztonságos és hatékony eljárás a keratoconus kezelésére, mint minden orvosi beavatkozásnak, ennek is lehetnek mellékhatásai.
A leggyakoribb mellékhatások közé tartozik a fokozott fényérzékenység, amely akár 1-3 hónapig is fennállhat a kezelés után. Emellett előfordulhat átmeneti látásromlás és általános kellemetlen érzés az érintett szemben.
Súlyosabb ritkán fordulnak elő, a keresztkötéses kezelés általában alacsony kockázati és szövődményes aránnyal jár.
Ha erősebb fájdalmat, hirtelen látásromlást vagy bármilyen szokatlan tünetet tapasztal, azonnal forduljon orvosához. A gyors beavatkozás kulcsfontosságú a potenciális szövődmények megelőzésében és kezelésében.

Jelentkezzen, mindössze egy perc!
Jelentkezem