Blog

A szemviszketés oka és kezelése


szemviszketés

A makacs viszketés bosszantó lehet, ösztönösen tudjuk, hogy megkönnyebbülést hoz, ha végre meg tudjuk dörzsölni. De ha ez a viszketés a szemben van, mit lehet tenni ellene?

A szemviszketésért gyakran az allergia felelős, de nem az egyetlen ok. Az alábbiakban olvashat a szemviszketés okairól, a tünetekről, amelyekre figyelnie kell, és arról, hogyan csillapíthatja a szúró viszketést, hogy megszűnjön a diszkomfortérzés.

A viszkető szem tünetei

A viszkető szem első és legmarkánsabb tünete már a nevében is benne van. De gyakran más jelek is kísérik, többek között:

  • Vörös, könnyező szemek
  • Tiszta, nyálkaszerű váladékozás
  • Duzzadt szemhéj és szem
  • Égő érzés
  • Idegentestérzés

A tünetek napközben rosszabbak lehetnek, és javulhatnak az éjszaka folyamán alvás közben, amikor a szeme órákon át csukva és nyugalomban marad. Bár lehet, hogy éjszaka jobban tudatosul a szemviszketés, amikor megpróbál elaludni és semmi sem vonja el a figyelmét a kellemetlenségről.

Mi okozza a szemviszketést?

A viszkető szem leggyakoribb oka az allergia. A szemviszketést kiválthatja pollen, állati szőr, penész, poratka, smink vagy szemcsepp. A szervezet a kiváltó okra hisztamin felszabadításával reagál, ami gyulladásos reakciót indukál, ami a szem vérereket kitágítja és a szem könnyezik. Ha a szem allergia miatt kipirosodik, azt allergiás kötőhártya-gyulladásnak nevezzük.

Az allergiás kötőhártya-gyulladás az év bizonyos időszakaiban gyakoribb, bár egész évben előfordulhat. Emellett orrfolyást, torokkaparást és tüsszögést is okoz.

A szemviszketés egyéb okai közé tartoznak:

  • Száraz szem betegség
    A szemviszketés szorosan összefügg a száraz szem betegségének nevezett állapottal. Szemei nagyon kiszáradnak, ami viszketéshez, bőrpírhoz és fájdalomhoz vezet.
  • Szemfertőzés és gyulladás
    Néha a szemviszketés annak a jele lehet, hogy valami többről van szó a szeme egészségével kapcsolatban. A szemhéjgyulladást a szemhéjon vagy a szempillákon lévő baktériumok túlszaporodása, vagy a szem körüli eltömődött és irritált olajmirigyek okoznak.
  • Kontaktlencse okozta fertőzés
    A kontaktlencsék megfelelő tisztítása vagy rendszeres cseréje nélkül történő használata a kötőhártya irritációjához vezethet. A kontaktlencsék által kiváltott órássejtes papilláris kötőhártya-gyulladásnak is nevezett állapot vörös, viszkető, duzzadt szemet okoz. A felső szemhéj belső oldalán vöröses duzzadt elváltozások is megjelenhetnek. Ez az állapot megfelelő kontaktlencseápolással javítható, és antihisztaminokkal kezelhető. Csak akkor viseljen kontaktlencsét, ha rendszeres szemészti ellenőrzéseken vesz részt, hogy a kontaktlencse megfelelően illeszkedjen, és ne irritálja a szemét.
  • Irritáló anyagoknak való kitettség
    A szeme mindenhol ki van téve a levegőnek, ahol csak jár. Környezetétől függően találkozhat porral, széllel és füsttel, amelyek mind irritációt, szárazságot és igen, viszketést okozhatnak. Ez vonatkozik arra is, amit a szemére vagy a szeme köré tesz, beleértve a kozmetikumokat és a testápolót is. Az ilyen típusú reakciót kontakt dermatitisznek vagy szemhéjdermatitisznek nevezik.
    Néha a szemviszketést a szembe került idegen tárgy okozza – homok, szennyeződés és más apró részecskék nagyon könnyen beágyazódhatnak. Ilyenkor kerülje a szem dörzsölését vagy érintését.
  • Gyógyszerek
    Bizonyos gyógyszerek (például az antihisztaminok, a dekongesztánsok, a fogamzásgátló tabletták és az akne elleni gyógyszerek) súlyosbíthatják a szemszárazságot, viszketést okozva.
  • Ekcéma és rosacea
    Az ekcémában vagy rosaceában szenvedő embereknél előfordulhat szemviszketés. Az ekcéma és a rosacea kialakulhat a szemhéjakon, és a kötőhártya gyulladását okozhatja. Ezt atópiás keratoconjunctivitisnek vagy rosaceában szenvedőknél szemrosaceának nevezik, és viszkető, duzzadt és vörös szemmel jelentkezik.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Forduljon orvoshoz, ha:

  • a tünetei nem javulnak
  • sűrű váladék folyik a szeméből
  • a szemei össze vannak ragadva
  • nem tudja nyitva tartani a szemét
  • látása megváltozott vagy homályos
  • van valami a szemében
  • fénykoszorút lát a fények körül
  • fáj, ha erős fénybe néz
  • a pupillái különböző méretűek
  • a szeme megduzzadt
  • fájdalmai vannak

Hogyan kezelik a viszkető szemet?

Fontos, hogy keresse fel szemorvosát, hogy kiderítse a szemviszketés okát.

Az allergia okozta viszketésen antihisztamin vagy gyulladáscsökkentő szemcseppekkel lehet segíteni. Segíthet a műkönny (a száraz szem nedvesen tartására szolgáló szemcseppek) használata, hogy kimossa a szem felszínén lévő allergéneket. Néha szükség lehet szájon át szedhető antihisztamin szedésére.

Ha száraz a szeme, műkönny használata javasolt enyhe tünetek esetén, ha szemszárazsága súlyos, vagy közepesen súlyos száraz szem terápia szükséges, amely hatása hosszantartó és a kiváltó okot szünteti meg.

Megelőzhető a szemviszketés?

Ha a viszketést allergia okozza, az allergia okának felderítése szükséges. Orvosa segíthet Önnek, és ha bonyolultabb vizsgálatra van szükség, immunológus vagy allergológus szakorvoshoz utalhatja. Például a háziporatka és a háziállatok szőrzete gyakori kiváltó okok.

Próbálja meg elkerülni azokat a dolgokat, amelyek irritálhatják a szemét, például a száraz levegő, a szél, a pollenek, a cigarettafüst, a por, a vegyi anyagok, az erős szagok vagy a képernyő előtt töltött időt csökkenteni. Törekedjen tudatosan arra, hogy gyakrabban pislogjon.


Forrás: AAO

További cikkek