Blog

Szemészeti diagnosztika 2. rész


szemeszeti diagnosztika 2. resz

Folytatjuk az előző bejegyzésben megkezdett sorozatot a szemészeti diagnosztikában leggyakrabban használt gépek és berendezések bemutatásával.

Érdemes tisztában lennünk azzal, hogy egy-egy műtét előtti előzetes vizsgálat során nem az összes, itt megemlített eszközt vetik be ellenünk, de előfordulhat, hogy egynél több berendezéssel vizsgálják meg a szemünket. Az itt és az előző posztban bemutatott eszközök mindegyike a legmodernebbek közé tartozik, működésük közben semmiféle fájdalmat nem érez a páciens és ami egyáltalán nem mellékes, hogy mindegyik eszköz biztonságos, az egészségre nem ártalmas. Ennélfogva félnünk sem kell tőlük, bár természetes reakció minden egyes orvosi vizsgálat előtt, hogy az ott használt eszközöktől kicsit tart az ember. Az előző blogbejegyzésben olyan furcsa nevű berendezéseket vettünk szemügyre, mint például a fundus kamera, a nonkontakt tonométer, vagy a YAG-lézer. Jelen alkalommal ezeknél talán kicsit egyszerűbb és közérthetőbb nevű, de a szemészeti diagnosztikában nem különben fontos eszközökről lesz szó.

Kezdjük is mindjárt a látótérvizsgáló berendezéssel, más nevén a periméterrel. Az eszköz segítségével a vizsgálatot végző orvos térképet készít a látómezőről és a látómezőben érzékelhető elváltozásokról. A készülékről azt érdemes tudni, hogy nem csak egyfajta módszerrel dolgozik, hanem a napjainkban elfogadott látótér vizsgáló és elemző módszerek mindegyikét el lehet vele végezni. Egyéb orvosi vizsgálatokkal kapcsolatosan talán már mindenki találkozott – remélhetőleg csak hallomásból – a tomográf nevével. A tomográfot a szemészeti diagnosztikában is használják, csak itt úgynevezett optikai tomográfot alkalmaznak a vizsgálatok során. Ez egy olyan szemészeti vizsgáló eszköz, ami 5 mikrométeres felbontású rétegfelvételeket készít a szaruhártyáról és a szemgolyó hátsó faláról. A berendezés arra szolgál, hogy segítségével megállapíthatók és nyomon követhetők a különböző szaruhártya betegségek, valamint végig kísérhető a lézeres kezeléseket követő gyógyulási folyamat. Ezen felül az eszköz a zöldhályog által okozott szemfenéki elváltozások nyomon követésére is képes, valamint felismeri a látóhártyában zajló kórfolyamatokat is.

Egy kicsit talán furcsább a neve, de a fenti berendezésekhez hasonlóan szintén fontos eszköze a szemészeti diagnosztikai vizsgálatoknak az úgynevezett digitális réslámpa. Mielőtt még bárki valami rosszra gondol, ez az eszköz is a szem vizsgálatát szolgálja. Az eszköz csúcsminőségű optikával és egy digitális kamerával rendelkezik. Ezek segítségével nagy felbontású és részletgazdag fotókat készít a szemről, amelyekből a lehető legkisebb elváltozásokat is megtalálják a vizsgálatot végző szakorvosok. A digitális réslámpával nyomon követhetők a különböző kórfolyamatok és az egyes elváltozások szemléltetésében is nagy segítséget nyújt.

A legérdekesebb, de mindenképpen a legösszetettebb eszköz, az úgynevezett Zyoptix Diagnosztikai Munkaállomás, amelynek sokrétű feladata van. Egyrészt 3 dimenzióban feltérképezi a szaruhártya alakját, másrészt méri a szem teljes fénytörési hibáját. A berendezés 9 ezer pont mérése alapján részletes térbeli térképet állít elő a szemről, ez pedig arra jó, hogy a kezelést végző orvos részletes információt szerezzen arról, hogy a lehetséges műtéti eljárások közül melyek alkalmazhatók leginkább. Például az eszközzel megállapíthatók bizonyos olyan szaruhártya eltérések,

amelyek kizárják a lézeres látásjavító beavatkozások elvégzését. A munkaállomás hullámfront elemző egységgel, úgynevezett aberrométerrel is rendelkezik, amely méri a szem teljes fénytörési hibáját és ezáltal lehetőség nyílik a szem összetett fénytörési hibáinak kiszűrésére is. Az aberrométer ráadásul arra is képes, hogy előre megjelenítse a műtét után várható eredményeket és ennek alapján egyéni korrekciós javaslatot is tesz. A munkaállomásba ezeken felül beépítettek egy szivárványhártya felismerő rendszert is, amely lehetővé teszi a páciens azonosítását a vizsgálat és a kezelés során, így még pontosabban elvégezhető a szükséges kezelés. Miután ismertettem a szemészeti diagnosztikában leggyakrabban használt eszközöket, a következőkben rátérek a legtöbb érintettet érdeklő témára, azaz, hogy mi mennyibe kerül.

További cikkek