Korábbi blogbejegyzéseinkben már sorra vettük a cukorbetegség okozta látásproblémákat és azt is, hogy hogyan kezelhetőek ezek a betegségek. Legújabb írásunkban a diabéteszes retinopátia leggyakoribb tüneteit fogjuk ismertetni, hogy időben orvoshoz tudjon fordulni a panaszaival!
Mi is az a diabéteszes retinopátia?
A diabéteszes retinopátia a szem látóhártyájának betegsége, amely cukorbetegeknél alakul ki és bizonyos esetekben súlyos látásromláshoz vezet. Ez a betegség a diabétesz leggyakoribb szemészeti szövődménye, ami 1-es és 2-es típusú cukorbetegség esetén is kialakulhat. A betegségért a tartósan magas vércukorszint felel, amely a retina erezetének az elváltozásához és sérüléséhez, valamint üvegtesti bevérzéshez vezethet. Bár a diabéteszes retinopátia gyógyítható, ha elhanyagolják, akkor akár vakságot is okozhat.
A diabéteszes retinopátia leggyakoribb tünetei
A diabéteszes retinopátia felismerését nehezíti, hogy a betegség sokáig észrevétlen marad. A legtöbb cukorbeteg kezdetben sem látásromlást, sem más látással kapcsolatos panaszt nem tapasztal, így sokszor csak akkor derül fény a problémára, amikor a diabéteszes retinopátia már előrehaladott állapotban van. Ilyenkor az alábbi tünetek szoktak jelentkezni:
- Homályos látás: a diabéteszes retinopátia egyik leggyakoribb tünete a homályos, életlen látás.
- Fekete pontok: abban az esetben, ha bevérzik az üvegtest, fekete pontok és foltok jelenhetnek meg a látómezőben.
- Hirtelen látásvesztés: az üvegtesti vérzés hirtelen látásvesztést is okozhat.
- Centrális látásvesztés: makulaödéma esetén centrális látásvesztés alakulhat ki, ami annyit tesz, hogy a beteg az észlelt tárgy helyén egy sötét foltot lát, a perifériát viszont jól látja.
Ha a fentebbi tüneteket észleli, akkor mindenképpen forduljon szemész szakorvoshoz!
A diabéteszes retinopátia diagnózisa és kezelése
Szerencsére a diabéteszes retinopátia gyógyítható, ehhez azonban először pontos diagnózisra van szükség. A betegséget leginkább szemfenék-vizsgálattal, illetve érfestéssel lehet felderíteni. Az enyhe diabéteszes retinopátia csak rendszeres megfigyelést igényel, jól beállított vércukorszinttel szinten tartható. Súlyosabb esetben kezelésre van szükség, ami történhet lézeres beavatkozással, az érfalat erősítő gyógyszerek alkalmazásával és az úgynevezett vitrektómiával, azaz az üvegtest műtéti kezelésével.
Jelentkezzen szűrővizsgálatunkra
A diabéteszes retinopátia esetén különösen fontos, hogy minél hamarabb diagnosztizálják a betegséget és kezelésbe vegyék. Ha tehát cukorbeteg, akkor évente legalább egyszer vegyen részt szűrővizsgálaton, még akkor is, ha nincsenek tünetei! Jelentkezzen vizsgálatunkra és előzze meg a cukorbetegség okozta látásromlást!