Mivel a cataracta, vagyis a szürkehályog viszonylag hosszú ideig nem jár fájdalommal, így sokszor nem is tudjuk egyértelműen megállapítani, hogy ez áll a látásromlás hátterében. Vannak azonban olyan egyértelmű tünetek, amik erre a betegségre utalnak. Ismerje meg bejegyzésünkből a szürkehályog tüneteit!
A szürkehályog (cataracta) egy homályos terület a szemlencsén belül, ami idővel egyre kevesebb fényt enged át, így a minket körülvevő tárgyak és dolgok homályosabbá válnak. A kor előrehaladtával sok embernél kialakul a cataratcta, általában 61 éves kor felett kezd el igazán súlyos látásromlást okozni.
Milyen gyors lehet a látásvesztés?
Erre nincsen univerzális válasz, mivel ezt embere válogatja és szürkehályogról szürkehályogra változik. A cataracta alattomosan rabolja el Öntől a látását, mivel nem jár fájdalommal, így nehéz észrevenni. Sokan azt gondolják, hogy a romló látásélesség csak pusztán idősebb kori látásromlás, miközben a szürkehályog tünetei jelentkeztek.
A látásvesztés lehet szinte észrevétlen, akár több évig is elhúzódó lassú folyamat. Ez azért rendkívül veszélyes, mert olyan lassan romlik a szem, hogy talán Ön nem veszi észre időben. Gondoljon csak bele, a körme vagy haja is minden nap nő, a változás azonban olyan pici, hogy azt lehetetlen egyik napról a másikra észrevenni. A lencse alatti hályog azonban gyorsabban okoz látásvesztést, mert ez a cataracta „agresszívebben” fejlődik, ami könnyebben észrevehető.
Bármilyen szürkehályogról is legyen szó, egy valami mindegyikben közös, méghozzá az, hogy fokozatos látásromlást okoz, és mindenképp operálni kell!
Melyek a szürkehályog tünetei?
Szürkehályog esetén a látás romlása mellett egyéb jellegzetes tüneteket is tapasztalnak a betegek, a szürkehályog tünetei az alábbiak:
- Homályos látás, elmosódott vagy ködös látás, mintha egy fátylon vagy pókhálón keresztül nézne.
- Kettőslátás, szellemképes látás, fényérzékenység például erős fényben, napsütésben vagy éjszakai vezetés esetén.
- A térlátás romlása.
- Eltompultak a színek, az árnyalatok megváltoznak és kifakulnak
- Súlyos látáscsökkenés észlelése, amikor fényes felületre vagy háttérre tekint.
- Éjszakai vezetésnél vakító a fény vagy fényudvar jelentkezik a fényszóró körül.
- Gyakori szemüvegcserére van szüksége változó értékekkel.
- A színeket tompábban, a különböző árnyalatokat másképpen látja.
- Mind a távoli, mind a közeli látás romolhat
- A kontrasztok eltűnése is jellemző tünet, és a visszatükrözés is zavaró lehet.
A szürkehályog tünetei nem járnak fájdalommal, vagy bármilyen más szemészeti elváltozással, leszámítva a teljesen kialakult állapotot, amelyben az egyébként fekete pupilla szürkés-fehéres árnyalatot kaphat.
Az Optimum Szemészeten gyors és fájdalommentes prémium lézeres szürkehályog műtét várja
Mivel a szürkehályog gyógyítása jelenleg kizárólag sebészeti úton történhet, fontos, hogy amennyiben cataractára utaló jeleket tapasztal, mielőbb jelentkezzen be lézeres szemműtétre!
A mindössze 15-20 perces, cseppérzéstelenítésben végzett, fájdalommentes lézeres szürkehályog műtét során a szemész szakorvos az egyénre szabott értékeknek megfelelő, előre beprogramozott lézerkészülék segítségével eltávolítja a szemlencse elhomályosodott belső részét, majd a megmaradó vékony lencsetokba egy előre kiválasztott prémium műlencsét helyez.
A műtét után gyorsan helyreáll a látóélesség, így Ön ismét a maga valójában láthatja a világot szemüveg nélkül és mielőbb gondtalanul folytathassa mindennapjait.
Szeretne megszabadulni a szürkehályogtól? Jelentkezzen be és egyeztessen időpontot!
A lézeres szürkehályogműtét előtt egy részletes, megközelítőleg 1,5-2 órás fájdalommentes szemvizsgálaton kell részt vennie, melynek során a szemész orvos megállapítja a szürkehályog típusát, előrehaladottságát, megvizsgálja a látóélességet, megméri a szemnyomást és szemfenéki vizsgálatot is végez. A vizsgálat fontos része a beültetésre kerülő műlencse dioptriájának egyénre szabott megtervezése.
Kérjen időpontot most szakorvosi vizsgálatunkra, hogy megszabadulhasson a szürkehályog tüneteitől és újra élvezhesse az aktív életet!
Forrás:
AAO – What Are Cataracts?